Délka videa: 1 hod 19 min 05 s
V rámci kampaně #PEERpomaha představujeme osobnosti peerského hnutí v ČR. Našimi hosty v pražském Divadle Kámen byli Dana Chrtková a Zbyněk Roboch.
Celá kampaň #PEERpomaha je součástí projektu Studio 27 představuje pacientské hnutí peerů a je podpořena
Fondy EHP 2014-2021, program Zdraví.
Něco o Daně: moje datum narození je už trochu dávnější. Narodila jsem se v roce 1965 a prošla celou vzdělávací soustavou, zakončenou absolvováním Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Celý svůj dosavadní život žiji v Praze nebo v Sadské, kde máme část rodinného domu a velkou zahradu. Nějakou dobu jsem pracovala jako vědkyně, ale přišlo vážné duševní onemocnění a moje cesta zotavení se nedala s časově náročnou prací vědkyně skloubit. Po poslední atace vážného duševního onemocnění v roce 2003, jsem byla 7 let doma a dávala dohromady celou moji rodinu, která prošla mým onemocněním spolu se mnou a která měla také hluboké šrámy na duši. Naštěstí se mi ale po 7 letech naskytla možnost pracovat na podatelně Psychiatrického centra Praha. Po přerodu Psychiatrického centra Praha v Národní ústav duševního zdraví jsem spolu s mou kolegyní přešly z podatelny do Výzkumného programu Sociální psychiatrie. Zde jsem byla zapojena do všech aktivit tohoto výzkumného programu jako člověk se zkušeností s duševním onemocněním, a to až do roku 2019. Postupem času, po rozjezdu reformy psychiatrické péče, jsem se zapojila i do ní. V reformě se snažím hájit zájmy lidí s duševním onemocněním. Jsem zakládají členkou a předsedkyní spolku DIALOGOS, z. s., jehož hlavní cíle jsou: dosáhnout zapojení lidí se zkušeností s duševním onemocněním do rozhodování o systému péče o duševní zdraví na všech úrovních a zvýšit začlenění lidí s duševním onemocněním do společnosti. Jsem přesvědčena, že moje cesta životem s duševním onemocněním není ojedinělá. Věřím ve schopnosti lidí se zkušeností s duševním onemocněním a vím, že jediné, co potřebujeme, je dostat životní šanci k zotavení, a my ji využijeme. Šancí může být zaměstnání, bydlení, vztahy atd. Jsem vdaná, mám dvě dospělé dcery a jednu vnučku..
Něco o Zbyňkovi: V oboru duševního zdraví se pohybuji poledních zhruba 6 let, po své zkušenosti s těžkou depresí. V současné době pracuji v Národním ústavu duševního zdraví v projektu Destigmatizace a na Ministerstvu zdravotnictví v projektu Deinstitucionalizace. Zároveň, společně s dalšími kolegy a kolegyněmi, působím ve spolku DIALOGOS, z. s., který se zabývá obhajobou zájmů lidí obohacených zkušeností s duševním onemocněním. Oblast peerství je pro mne důležitou otázkou a vnímám ji jako velmi důležitou pro rozvoj oblasti duševního zdraví, ale nejen tam. Sám působím jako peer lektor a byl bych rád, kdyby se nám společně podařilo prosadit ukotvení pozice peera v českém legislativním systému. Zároveň bych byl velmi rád, kdyby se nám, společně, podařilo založit nezávislou peerskou organizaci.