Jsme skupina kreativních lidí s vlastní zkušeností s duševním onemocněním. Pořádáme a natáčíme besedy, rozhovory a reportáže se zajímavými lidmi nejen na téma duševního zdraví.

#PEERpomaha - Chystáme rozhovor s Gáborem Maté

  • Tomáš Vaněk
  • 23. 5. 2022
  • 0

Je zvláštní psát článek o tom, že se na něco teprve připravujeme. Ale také nebývá zvykem, abychom měli možnost mluvit s člověkem, který je tak dobře známý svými hlubokými vhledy do oblasti lidské psychiky. Proč se domníváme, že může být rozhovor s Gáborem Maté, lékařem z Vancouveru s kořeny ve střední Evropě pro český kontext tak přelomový? Nezavání to budováním kultu osobnosti? Doufáme v pravý opak.

#PEERpomaha - Chystáme rozhovor s Gáborem Maté

Podle našeho názoru je velmi podstatné, že Gábor Maté ještě ctí svou vlastní zranitelnost, jeho snaha pomoci druhým je i pokusem pomoci sobě. Traumata, která vídal u lidí závislých na drogách a jiných substancích, dobře odpovídala jeho traumatům. Prázdnotu, kterou usvědčil z decimování druhých, pocítil i v sobě a na sobě. Nutkavé nakupování CD s vážnou hudbou mu nakonec nepřišlo v ničem důstojnější než slídění po příští dávce heroinu. Uvědomoval si, že zatímco pomáhá druhým, zanedbává svou rodinu. Na přednáškách dodával odvahu k otevřenosti, citlivosti a sounáležitosti, doma se na manželku Rae utrhoval, že je přepracovaný. Ačkoliv to nezní zrovna elegantně, spatřujeme obrovskou hodnotu v tom, že si dovedl všechno tohle přiznat, prožít a pojmenovat.

I kdyby si odborníci na duševní zdraví v ČR vzali z Matého přístupu jen tuhle jednu inspiraci, , byla by jeho mise téměř splněna. Doposud je to většinou tak, že si specialisté na duševní zdraví drží v práci hranice a hrají si na Mirky Dušíny a hodné Barunky, v osobním životě se pak klidně promění v tajemné myslivce a bláznivé Viktorky. Z této své dvojakosti si ale nevezmou žádné ponaučení, často ji dokonce ani nereflektují.

Není to ovšem čistě jejich vina. Systém je nutí tak pracovat. V našem chystaném zhruba 30 minutovém interview zřejmě budeme moct i Gáboru Maté a přeneseně jeho sledovatelům z celého světa říct něco o tomto českém systému. Představit naši zem, a to, o co se snažíme. Budeme se moct zamyslet nad tím, jestli je třeba vyměřovat recovery jak parcelu pro příští instituce, nebo spíš skutečně působit ve smyslu uvolnění poměrů. Jak často je komunitní princip, zplnomocnění a partnerský přístup vidět jen na fotkách pro projektovou dokumentaci! Také celá reforma by mohla skončit jako divadelní scénka na téma: vlk se nažral a koza zůstala celá, ale zmražená. My jako Studio 27 chceme otevřít prostor, kde jako lidé s duševním onemocněním, ale i jako lidé bez duševního onemocnění, můžeme formulovat své obavy, své radosti, své vize a plány, v atmosféře porozumění a svobody, kterou si paradoxně sami pro sebe vytváříme. A jsme strašně poctěni tím, když se naše práce setká s pozitivní odpovědí. Nebyly jsme jediným médiem, které doufalo v rozhovor s Gáborem Maté. Se štěstím jsme se dostali na seznam zájemců z řad renomovaných médií. To, že si nás vedle několika dalších Gábor Maté vybral, považujeme především za křest ohněm, ale také za velkou čest.

Samozřejmě to v nás vyvolává určité předběžné a velmi dobře pochopitelné obavy. Je to příležitost, která se nemusí a pravděpodobně ani nebude jen tak opakovat. Díky videorozhovoru s Gáborem Maté můžeme skutečně něco posunout v českém kontextu, přispět k tomu, aby například profesionálové postupovali ve svých individuálních plánech s klienty obezřetněji a uctivěji, ať už je takový plán vede k dočasnému upoutání člověka na lůžko nebo k odsouzení ke zbytku života v nějaké léčebné či nápravné instituci. Můžeme ty, kteří se pokouší dělat u nás věci jinak a po svém, dovést k příjemnému pochopení, že nejsou sami, že nejsou neprofesionální nebo nezodpovědní. Možná dokonce poprosíme lékaře z Vancouveru a duší a kořeny ze střední Evropy, aby všem, kdo doufají v hodnotu mezilidské sounáležitosti a vzájemného respektu, něco vzkázal. Tváří v tvář hlubokým vodám lidské iracionality, plné různého pociťovaného i působeného utrpení, by mohl být i krátký vzkaz majákem nebo záchranným člunem.

Co se týče obsahu většiny našich rozhovorů a besed, většinou především doufáme, do značné míry díky naší víře v prozřetelnost, že si své diváky najdou a že jim budou mít co říct. Pokud bychom ale mluvili řečí čísel, naše úspěšná videa mají 1000 zhlédnutí, ta nejúspěšnější desítky tisíc. Přednáška o humoru Radkina Honzáka nedávno překročila 50 tisíc zhlédnutí a beseda s Pjérem La Šézem z našich počátků dosáhla magické hranice 69 tisíc sledovatelů. Náš příští respondent, kanadský lékař a myslitel Gábor Maté, který unikl holocaustu a s rodinou emigroval z komunistického Maďarska, ale převrací tuto perspektivu na hlavu. Jeho videa sledují pravidelně stovky tisíc lidí z celého světa a to nikoliv pouze těch, kteří se zajímají o oblast duševního zdraví v užším smyslu.

Vždy se snažíme, aby naše videa měla co říct. Aby mohla někomu změnit život k lepšímu. Kvalita našich rozhovorů vždycky spočívala v tom, že nebyly bulvární a daly našim hostům prostor vyjadřovat se i k věcem, které nejsou nějak kontroverzní nebo na první pohled chytlavé. Dali jsme našim hostům možnost mluvit o jejich obyčejných životech, o tom, co je trápí. A také o tom, jaké cesty si pro sebe našli, aby se udrželi nad oceánem šílenství. Ten omývá břehy každé doby, a ne méně té dnešní.